Stressz

A tartós stressz megbetegedéshez vezet


Mi a stressz?

A stressz az, amit az agy tesz magával és a test többi részével, amikor egy stresszort fenyegetésként, kihívásként vagy lehetőségként észlel. (Harvard Medical School)

A stressz hatására pillanatok alatt átalakul a szervezetünk. Működésbe lép a paraszimpatikus idegrendszer, hogy felkészítse a szervezetünket a fenyegetésekkel (stresszorokkal) való megküzdésre: harcoljunk vagy meneküljünk el? A stressz, mint biológiai reakció célja, hogy megvédjen minket a külvilág hatásaitól, hogy megerősítsen a megküzdés által.

Mára azonban lényegesen átalakult a külső világunk. Ma kevesebb az életünket közvetlenül veszélyeztető stresszor (pl. kardfogú tigris) viszont több a megnövekedett komplexitásból, az egymástól való kölcsönös függőségből származó stresszor (pl. forgalom, munkahelyi, társadalmi elvárások). Mivel ezek a stresszorok tartósan velünk vannak, tartósan stresszt okozhatnak, mely káros lehet az egészségünkre, a jólétünkre.

Mit tudunk tenni?

Mindannyiunknak érdemes megtanulni a stressz kezeléséhez szükséges technikákat. Ha növeljük ellenállóképességünket, mentális erőnket, rezilienciánkat, akkor a stresszorok ellenére kevésbé leszünk fogékonyak a megbetegedésekre, sőt gazdagabb életet élhetünk!

Itt tud bővebben utána olvasni a stressz hatásainak.