aranyköpés

Az „aranyköpések” kifejezés olyan rövid, tömör mondásokat takar, ami mögött gyakran mélyebb bölcsesség és élettapasztalat rejlik. Ezek a mondatok képesek összefoglalni bonyolult élethelyzeteket, vagy egyszerűen csak adnak egy kis ötletet vagy inspirációt mindennapi életünkben.

Ajánlott oldal:
Aranyköpések, Aranyzoltan.hu

  • filozófia, nyelvészet

Aspektus

Aspektus (aspect)

A különböző aspektusok felfoghatóak eltérő nézőpontok eredményeként. Az eltérő nézőpontok akár tartalmi, akár időbeli eltérésekhez vezethetnek. Az időbeli aspect létére egy angol nyelvterületen élő példát mutathatunk. Ha valaki azt mondja, hogy „I have read the book” (elolvastam a könyvet), akkor az „have read” alak a teljes (completed) aspektusba sorolható, ami azt jelenti, hogy az adott cselekvés teljes mértékben megtörtént, és nincs szükség további cselekvésre a jelen pillanatban. Ha viszont valaki azt mondja, hogy „I am reading the book” (olvastatom a könyvet), akkor az „am reading” alak a folyamatban lévő (incomplete) aspektusba sorolható, ami azt jelenti, hogy az adott cselekvés jelen pillanatban is folyamatban van, és még nincs befejezve.

A nézőpontok egy-egy esemény megítélésében egészen eltérő eredményekre vezethetnek. Erre például egy, a weben elérhető bejegyzés mutat nagyon világosan rá: Nézőpontok: satnyul a magyar

  • filozófia

Agilis vezető

Agilis vezető

Agilis vezető = kiváló vezető 2023

Az agilis szót a szoftverfejlesztők hozták be a köztudatba 2011-ben. Egy olyan vezetői stílust jelöltek vele, ami az egyre komplexebb szoftverek fejlesztését végző munkatársak és csapataik együttműködését teszi hatékonnyá.

Ma az agilis szót, az agilis vezetést nemcsak a szoftverfejlesztői környezetben használjuk, hanem mindenhol, ahol VUCA (Volatile, Uncertain, Complex, Ambigous – változékony, kiszámíthatatlan, komplex, többértelmű) környezetben kell növelni a cégek, a csapatok alkalmazkodóképességét, együttműködését.

Az agilis vezető erős és emberséges. Olyan vezető, aki a munkatársai bevonása révén ér el kiváló eredményeket. Aki magabiztos, aki nem ijed meg, sőt szereti a kihívásokat, miközben meg tudja őrizni nyugodtságát és intellektuális szerénységét. Az agilis vezetőnek jól kell érteni a szakmájához, de még inkább magasszintű ön- és emberismeretre van szüksége.

Ma számtalan képzés, gazdag szakirodalom áll az olvasó rendelkezésére, hogy megismerje az agilitás, az agilis vezetés szemléletmódját, eszköztárát.

  • gazdaság

Akropolis

akropolis (főnév):
Görög eredetű szó, mely az akrosz (legfelső) és a polisz (város) tagokból áll.
Az akropolisz jelentése: fellegvár vagy erődítmény az ókori görög városok központi, védelemre alkalmas magaslatán.

Akropolisz (tulajdonnév):
Az athéni fellegvár Görögország fővárosában, Athénben.
Görögország egyik legismertebb látványossága, az i.e. V. században épült, azonos nevű épületegyüttes, melynek része a Panthenon templom is. A túrisák kedvelt célpontja. A Világörökség része.

 

  • történelem

A mentális erő fejlesztése

A mentális erő nem a macsóságról, a férfiasságról, a jólfejlett egoról szól. Sokkal inkább a kitartásról, a rendíthetetlen következetességről, a minden külső nehézséggel való sikeres megküzdésről szól.

James Clear, Az atomi szokások című sikerkönyvében azt fejti ki, hogy a mentális erő fejlesztése apró, rendszeres cselekedetek rendíthetetlen következetességgel való végrehajtásával lehetséges.

Minden áldott nap, ha van kedvem, ha nincs; ha bal lábbal keltem fel; ha esik, ha fúj akkor is:

  • Reggel tökéletesen beágyazom
  • Rendet hagyok magam után a lakásban
  • Pár percet tornázom
  • Pár oldalt olvasok egy jó könyvből
  • Megteszek 10.000 lépést
  • Kerülöm az egészségtelen italokat, ételeket
  • Szólok pár kedves szót a környezetemhez

Ha minden reggel pár percet tornázom, akkor fokozatosan kialakul, megerősödik bennem, hogy „Én olyan ember vagyok, aki vigyáz az egészségére!” Ettől kezdve már természetes lesz számomra a napi tornázás, sőt azt veszem észre, egyre tovább tornázom, egyre nehezebb gyakorlatokat végzek. És mindezt úgy érhetem el, hogy szerény tudok maradni, nem erősödik meg az egom.

A mentális erő fejlesztése réven nemcsak könnyebben érjük el céljainkat, de boldogabb életet is élhetünk.

  • egészség