klíma

A „klíma” szó ógörög eredetű, és eredetileg csakis az évszaki jellegű időjárás-változatokra, valamint a különböző éghajlatok sajátlagos időjárási viszonyaira vonatkozott. Ez a két rokonítható szójelentés ugyan máig érvényben van, maga a szó azonban a reneszánsztól fogva számos átvitt értelmet is kapott.

Általában muszáj valamilyen jelzővel társítani („kulturális klíma”, „politikai klíma” stb.; ahogyan a „magatartás” szó is üres így pusztán önmagában), de akad egy olyan átvitt jelentése, amely jelző nélkül is megáll. Ez az az eset, amikor a „klíma” szóval a légkörnyezetet mesterségesen befolyásoló műszaki eszközt vagy eszközegyüttest jelöljük.  Amit ma tárgyias-praktikus értelemben „klímának” nevezünk, az gyakorlatilag szűkkörű fizikai hatás elérésére szolgál: az otthoni vagy közösségi épített terek légviszonyait szabályozza (tehát például nem kergeti el egy országrésznyi terület egéről a felhőket, és nem is gyűjti össze azokat az esőre váró szántóföldek fölött).

Ha nem is kizárólagosan, de elsősorban a kánikula ellenében használatos. A kánikula olyan fajta hőség, amely az eredeti értelemben klimatikus, úgyhogy az olvasztókohók szándékolt hőségétől eltérően egész tájegyütteseket megül, sőt, akár több kontinensnyi területre kiterjedhet. A kánikulát a klímaberendezések sokasága sem számolja fel, csupán földi ellenbuborékokat létesít benne.

Forrás:
Klíma kontra klíma: természet és technika

Kapcsolódó téma:
A klímakérdés most a kérdés!

  • tudomány

Kanapé

A kanapé olyan bútordarab, amelyet legkevesebb két ember ülő- és/vagy fekvő helyzetbe kerülése érdekében gyártanak.
Anyaga lehet fa, fém, műanyag vagy ezek kombinációja, borítása pedig lehet szövet, kárpit vagy bőr.
Színre és árra is igen nagy változatosságot tapasztalhatunk.

Ha erről többet szeretne tudni egy bútoriparra kíváncsi látogató, akkor keresheti például bővebb információért a következő webhelyet:

Kanapé

  • háztartás

Keresőoptimalizálás

számítástechnikai és marketing ötvözetű eljárás, melynek célja, hogy egy webegység (pl. honlap, blog) a keresőkben (pl. Google Chrome) minél előrébb kerüljön a találati tábla sorrendjében (SERP-en elfoglalt hely).

Időnként versenyt is rendeznek keresőoptimalizálóknak.
Az első magyar keresőoptimalizáló versenyt a pécsi Bognár Stúdió nyerte meg.

  • keresőoptimalizálás